Konum zaman grafiği bulma

Contents:
 • Düzgün Doğrusal Hareketin Konum-Zaman Grafiğini Yorumlama - 1 - 9.Sınıf
 • EN YENİ SORULAR
 • Doğrusal ve Bağıl Hareket Konu Anlatımı ve Ders Notları
 • Konum Zaman Grafiğinden Hızı Bulma - 9.Sınıf
 • Hareket basit de olabilir karmaşık da. En kolay incelenebilecek olan hareket çeşidi bir doğru boyunca, yani bir boyutta, olandır. Günlük hayatımızdan örnek vermek gerekirse yürüyen merdivenler, trenler ve asansörler doğrusal hareket yapar. Düzgün doğrusal hareket ya da sabit hızlı hareket, hareketi boyunca bir cismin hızının sabit olması, hiç değişmemesidir.

  Hız ve sürat arasındaki farkı hatırlayarak, hızın sabit olmasının hem büyüklüğünün hem de yönünün zamana göre değişmemesi anlamına geldiğine dikkat etmeliyiz. Sabit hızda ortalama hız ve anlık hız birbirine eşittir, bu nedenle bu durumda yalnızca hız diyoruz. Sabit hızla harekette eşit sürelerdeki yer değiştirmeler aynıdır. Avustralyalı bir belgeselci bir kangurunun doğrusal bir yol boyunca ilerlerken ikişer saniye aralıklarla fotoğraflarını çekiyor. Bu fotoğrafların birleştirilmiş hali şekilde gösterildiğine göre, kanguru düzgün doğrusal hareket yapmış mıdır?

  Fizikte hareketi göstermenin önemli bir yolu grafik kullanmaktır.

  Düzgün Doğrusal Hareketin Konum-Zaman Grafiğini Yorumlama - 1 - 9.Sınıf

  Konum — zaman grafiğini çizebilmek için önce kangurunun hangi zamanda hangi konumda olduğunu gösteren bir tabloya ihtiyacımız var. Bu değerleri yatay ekseni zamanı t s , düşey ekseni konumu x m gösteren grafiğe noktalar olarak yerleştirelim. Konum ve zaman bilgisini her zıplama için grafikte bir nokta olarak gösteriyoruz. Bütün noktaları bir doğru ile birleştirebiliyoruz, mavi çizgi ile, buna konumun zamana göre fonksiyonu diyoruz x t.

  Düzgün doğrusal harekette konum — zaman grafiğindeki konumun zamana göre fonksiyonu her zaman düz bir çizgidir eğimi sabittir , eğri değildir.

  EN YENİ SORULAR

  Kangurunun zıplamaları arasındaki yer değiştirmeleri ve geçen süreyi hesaplarsak her zıplama arasındaki hızı bulabiliriz. Eğer üyeysen giriş yap! Kullanmaya devam etmek için üye olmalısın Ücretsiz Üye Ol.

  Sana Uygun Lisego Paketini Seç 9. İlgili Konu Anlatımları 9. Bu konu anlatımıda, tek boyutta hareket örneği olan düzgün doğrusal hareket ve bu hareketin konum-zaman grafiğinin özellikleri ve bu grafiğin eğiminden yararlanılarak hareketlinin hızının nasıl hesaplandığı anlatılmaktadır. Bu interaktif etkinlikte, düzgün doğrusal hareket yapan bir aracın önce hız zaman grafiği oluşturulacak, daha sonra da bu grafikten yararlanarak hareketlinin konum zaman grafiği oluşturulacaktır.

  Bu konu anlatımında, düzgün doğrusal hareket yapan bir aracın önce konum zaman grafiği oluşturulacak, daha sonra da hız zaman grafiği oluşturulacaktır.

  Doğrusal ve Bağıl Hareket Konu Anlatımı ve Ders Notları

  Otobüs içinde koltukta oturan bir yolcu, otobüse göre hareket etmiyor fakat, yere göre, ya da başka hareketli bir cisme göre hareket ediyordur. Buna göre, iki cismin birbirlerine göre, hareketine bağıl hareket, hızlarına da bağıl hız denir. Bir aracın yerdeki sabit noktaya göre hızına yere göre hız denir. Hız vektörel bir büyüklük olduğundan, işlemler vektör kurallarına göre yapılacaktır.

  Yukarıdaki bağıntıya göre, cismin hızı aynen alınıp, gözlemcinin hızı ters çevrilerek vektörel olarak toplanır. Bileşke vektörün büyüklüğü bağıl hızın büyüklüğünü, yönü ise bağıl hızın yönünü belirtir.

  HAREKET 4- Hız Zaman Grafikleri

  Aynı yönde giden araçların birbirlerine göre bağıl hızlarının büyüklüğü, iki aracın hızlarının farkına eşittir. Yani araçlardan biri diğerini pozitif kabul edilen yönde gittiğini görüyorsa, diğeride onun negatif yönde gittiğini görür.

  Zıt yönde giden araçların birbirlerine göre bağıl hızı, hızlarının toplamına eşittir. Bundan dolayı karşılıklı gelen araçlar birbirinin yanından geçerken çok hızlı geçiyormuş gibi görünürler. Nehir problemlerini, akıntı doğrultusunda ve akıntıya dik doğrultuda olmak üzere iki kısımda inceleyebiliriz. Düzgün ve sabit bir hızla akan nehirde, bir tahta parçası suya bırakılırsa, suyun hızına eşit bir hızla hareket eder.

  Eğer suda kayık, motor ve yüzen bir yüzücü varsa bunların iki tür hızı vardır. Motorun karşı kıyıya çıkma süresi ırmağın genişliğine ve motorun suya göre hızının akıntıya dik bileşenine bağlıdır. Karşı kıyıya çıkma süresi,.

  Konum Zaman Grafiğinden Hızı Bulma - 9.Sınıf

  Kayığın yere göre hızı, akıntının va hızı ile motorun suya göre vm hızının bileşkesine eşittir. KL , LM ve KM uzaklıklarını bulmak için bu doğrultulardaki hız ve t karşı kıyıya geçme süresi kullanılır. Her üç değer bulunurken aynı t süresi alınır. Düzgün doğrusal hareket sorusu nereden bulabilirim?

  Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık, görsellerle desteklenmesi çok iyi çünkü; Fizik bilimi nasıl eğlenceli olabilir ki? Mail adresiniz gerekli - yayınlanmayacak. Üniversitelere Göre Taban Puanlar. Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları Tıkla! Yorumlar olmasada olurdu dedi ki: Bu Yoruma Cevap Ver. Antikor [B] dedi ki: Yorum Yaz [ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ] İsminiz Mail adresiniz gerekli - yayınlanmayacak.

  Eğer ilk konum başlangıç noktası olursa, konum ile yer değiştirme eşit olur. Bu araç KN noktaları arasında, toplam 70 m yol almasına rağmen 50 m yer değiştirmiştir. Şekil incelenirse KN arasındaki vektörel uzaklık pisagor bağıntısından 50 m olur. Hareket konusunun iyi anlaşılması için eğim kavramının iyi bilinmesi gerekir. Bir doğrunun yatayla yaptığı açının tanjantı o doğrunun eğimine eşittir. Ayrıca eğim dikliğin bir ölçüsüdür. Diklik artıyorsa eğim artıyor, diklik azalıyorsa eğim azalıyor, diklik sabit ise, eğim de sabittir. Şekildeki gibi yatay doğruların eğimi sıfırdır.

 • Recent posts:
 • Recent category:
 • Recent tags:

  • Takip programı ücretsiz tam sürüm exa
  • ebeveyn kontrolü ttnet
  • android telefon görüntülü konuşma programı