Telefon görüşmesi kaydetme delil olur mu

Contents:
 • Yargıtay cep telefonuyla yapılan ses kaydını delil saydı
 • telefon konuşmalarinin mahkemede delil
 • Telefon konuşması kaydı delil kabul edildi
 • Gizlice Alınan Ses Kaydı Delil Olur Mu ? | Topo Hukuk Bürosu
 • Yargıtay cep telefonuyla yapılan ses kaydını delil saydı

  Bu istisnalardan ilki boşanma davaları, ikincisini ise bazı ceza davaları oluşturmaktadır. Bir kimsenin masum veya suçlu olduğunu ispat edebilmek için gizli şekilde alınan ses kaydı ceza davalarında kullanılıp kullanılamayacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kural olarak hukuka aykırı biçimde elde edilmiş deliller ceza davalarında kullanılamayacaktır. Fakat Yargıtay içtihatlarına bakıldığı zaman istisnai olarak gizlice alınmış olan ses ve görüntü kayıtları hukuka uygun delil olarak kabul edilmiştir.

  Örneğin bir kişi telefon üzerinden tehdite veya hakarete maruz kalmışsa tehdit suçu ya da hakaret suçu  içeren bu konuşmayı gizlice ses kaydına alarak mahkemede delil olarak ileri sürebilecektir.

  telefon konuşmalarinin mahkemede delil

  Bu konuşmalar hukuka uygun kayıt olarak kabul edilmektedir. Boşanma davasında ise gizlice alınan ses kaydının delil olup olmadığı sorusu farklı şekilde cevaplandırılmıştır. Yani sırf boşanma davasında kullanılması maksadıyla kurgulama yolu ile elde edilmiş olan ses kaydı, davada delil olarak kullanılamayacaktır.

  Usulsüz olarak yaratılan deliller, hiçbir biçimde boşanma davasında kabul edilmemekle beraber usulüne uygun olarak elde edilmemiş deliller somut olayın özelliğine göre değerlendirmeye alınabilecektir. Gizlice alınan ses kaydı nın delip olup olmayacağı sorusunu cevapladıktan sonra ele almamız gereken konulardan birisi de karşı tarafın haberi olmaksızın ses kaydı alındığı takdirde bu kaydı alan kişinin cezai sorumluluğunun ne olacağıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki cezai sorumluluk, istisnai haller dışında kalan durumlarda söz konusu olmaktadır.

  Yukarıda belirtmiş olduğumuz istisnai durumlarda hukuka aykırı bir biçimde elde edilmiş delil olmadığından dolayı bu konuda kişilerin cezai sorumluluğundan bahsetmemiz de mümkün olmayacaktır. İlgili madde hükmüne göre, kişi veya kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına mahkumiyet söz konusu olacaktır.


  1. Gizlice Alınan Ses Kaydı Delil Olur Mu ?.
  2. Telefon konuşması kaydı delil kabul edildi.
  3. ağdaki bilgisayarları internet kısıtlama programı.
  4. Olay gerçekleştikten sonra yapılmış telefon konuşmaları delil olur mu?.
  5. Cep telefonu kayıtlarının delil niteliği hakkında Yargıtay Kararı.

  Eğer özel hayatın gizliliğinin ihlali görüntü ya da seslerin kayda alınması şeklinde gerçekleştirilmişse bu durumda fail hakkında hükmolunacak ceza 1 kat arttırılacaktır. Dolayısıyla gizlice alınan ses kaydı , mahkemede delil olarak kullanılamayacağı gibi bunun mahkemeye delil olarak sunulması halinde aslında kişi, cezaya mahkum edilecektir.

  Fail haberleşmenin gizliliğini ihlal veya kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçundan dolayı yargılanacaktır. Dolayısıyla ses ya da görüntü kaydı olarak elde edilmiş bir delil mahkemeye sunulmadan evvel mutlaka bir avukata danışılmalı ve bu kaydın suç teşkil edip etmediği ve mahkemede delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı soruları cevaplanmalıdır. Ancak tehdit felan ediyorsa o zaman başka kategoriye girer.

  Recommended Posts

  Asliye Ceza lık olur. Arkadaşlar "telefon dinlemesi" ile yaptığınız görüşmeyi izinli ya da izinsiz kaydetmeyi aynı kefeye koymayın. Hem hukuken hem psikolojik olarak. Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Yani ben alacak verecek meselesini örnek olarak vermiştim.

  Telefon konuşması kaydı delil kabul edildi

  Ama anladığım kadar ile ;. Samsung S için ses kayıt programı arıyorum. Teknik Sohbet Search In.

  Takip etmek için giriş yapın    Takipçiler 0. Bedri Baki    Mesajı paylaş Mesajın linki.

  Boşanma Davasında Ses Kayıtları Deli Olabilir mi?

  Zafer Ayvacı    Nisan 7, gönderildi. Ruhi Gökhan    8. Benimle ilgili yok da bir arkadaşın öyle bir durumu var.

  Gizlice Alınan Ses Kaydı Delil Olur Mu ? | Topo Hukuk Bürosu

  Çağlar Bayur    Çek-senet yazmış, ödemeden geziyorlar, arkadaşının işi çok zor. Deniz Tayanç    Osman Yücel Çetin    3. Nisan 7, gönderildi düzenlendi. Nisan 7, tarihinde Osman Y tarafından düzenlendi. Mehmet Göktürk

 • Recent posts:
 • Recent category:
 • Recent tags:

  • Iphone görüşme kayıt
  • telefon görüşmesi kaydetme delil olur mu
  • yedek parça takip programı ücretsiz